Jaki wózek dla bliźniąt?

Wózek dla bliźniąt

Zakup praktycznego i wygodnego wózka dla bliźniąt nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę trzeba wziąć bardzo wiele aspektów mających wpływ na jego użytkowanie, a także na bezpieczeństwo przewożonych dzieci. Czym kierować się przy wyborze wózka dla bliźniaków?

Jakie siedzenia powinny być w wózku dla bliźniaków?

Dla noworodków i małych niemowląt najczęściej kupowane są wózki z jedną, szerszą gondolą. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, które powinien mieć taki wózek jest oddzielne regulowanie oparcia. Dzięki temu, gdy jedno z dzieci nie chce spać, można podnieść mu oparcie, aby mogło podziwiać świat. Niestety podwójna gondola szybko staje się za ciasna, podobnie jak tzw. wózek głęboko-spacerowy, w którym dzieci siedzą obok siebie.

Innym bardzo często proponowanym rozwiązaniem jest wózek o tzw. podłużnym modelu, czyli taki, w którym dzieci siedzą jedno za drugim. Jest to jednak niezbyt funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ drugie z dzieci ma ograniczoną widoczność. Poza tym malec siedzący z tyłu może po jakimś czasie nauczyć się kopać w przednie siedzenie.

Jednym z najbardziej praktycznych siedzeń w wózkach dla bliźniaków jest takie, które umożliwia modyfikację ułożenia. Można w nim ustawić siedzenia tak, aby dzieci siedziały tyłem do siebie, twarzami do siebie, a także tyłem lub przodem do kierunku jazdy.

Jakie koła w wózku dla bliźniąt?

Obecnie do wyboru są zarówno wózki trzy, jak i czterokołowe, a koła mogą być wykonane z pianki, czy gumy. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kółka z pianki są znacznie lżejsze, ale nadają się głównie do jazdy po mieście. Ciężkie, gumowe, pompowane koła zapewniają dzieciom komfort i ułatwiają poruszanie się po różnego rodzaju bezdrożach.

Niektóre wózki są wyposażane w koła skrętne. Są one wygodne, ale wyłącznie podczas jazdy po prostych chodnikach. Kupując taki model warto sprawdzić, czy ma on blokadę skrętnych kół, dzięki czemu w razie potrzeby będą one jeździć wyłącznie na wprost.

Jakie wymiary powinien mieć wózek dla bliźniaków?

W przypadku takich wózków bardzo ważnym wymiarem jest szerokość. Należy pamiętać, że przeciętna szerokość drzwi wynosi 80cm, dlatego wózek nie powinien być szerszy – koniecznie trzeba sprawdzić szerokość wraz z wypustkami na kołach. Całkowita szerokość wózka nie powinna przekraczać 79cm.

Większość wózków waży od 15 do 23kg. Należy pamiętać, że im cięższy wózek, tym trudniej będzie nim manewrować. Kwestia ta jest szczególnie ważna podczas wnoszenia wózka po schodach, wsiadania do autobusu, czy podnoszeniu przy krawężnikach, więc warto się nad tym zastanowić. Jak wybrać najlepszy wózek dla bliźniąt?

Jak widać wybór dobrego wózka dla bliźniąt wymaga sporego wysiłku. Jednak to nie wszystko, ponieważ oprócz wspomnianych aspektów należy także zwrócić uwagę także na sposób składania wózka. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy często podróżujemy. Niestety niektóre wózki dla bliźniąt można spakować wyłącznie do dużego bagażnika, a przecież nie każde auto takowy posiada. Dobry wózek powinien nie tylko łatwo się składać, ale także posiadać regulowany podnóżek, kosz na zakupy i regulowaną wysokość rączki do prowadzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *