Chodzik – najlepsza zabawka dla dziecka

Roczne dziecko zaczyna poznawać świat z zupełnie nowej dla niego perspektywy. Taki maluch zaczyna stawiać już swoje pierwsze kroki. Dlatego warto wybierać dla niego zabawki, które ułatwią mu zdobywanie i utrwalanie nowych umiejętności. Wiele osób dla takiego malucha kupuje chodziki uważając, że jest to najlepsza zabawka dla dziecka. Ale czy faktycznie tak jest? Czy chodzik będzie najlepszą zabawką dla dziecka, które uczy się chodzić?

Czym jest chodzik?

Klasyczny chodzik to zabawka, w której dziecko wkładana jest do środka dużego „pojazdu”, w którym znajduje się podparcie dla jego lędźwi. Dziecko ma odbijać się nóżkami od podłogi w celu przemieszczenia się. Często w takiej zabawce dodatkowo znajdują się różnego rodzaju atrakcje dla malucha, np. kolorowe pianinka, brzęczyki i światełka.

W sklepach zabawkowych i z akcesoriami dla dzieci można znaleźć także inne zabawki dla dzieci, które zaczynają chodzić, w czasie zabawy którymi maluch nie jest wsadzany do środka. Są to tak zwane pchacze, ale i jeździki czy też zabawki do ciągania.

Czy chodzik faktycznie pomaga w nauce chodzenia?

Jak się okazuje tradycyjne chodziki, czyli takie, w których dziecko, jest jakby zawieszone nieco nad podłogę nie do końca nadają się dla dzieci. Jest to dobre rozwiązanie dosłownie na chwilę, gdyż niestety długie przebywanie w takiej zabawce może źle wpłynąć na rozwój umiejętności chodzenia dziecka, a także na rozwój jego układu kostnego.

Przede wszystkim dziecko przebywające cały czas w chodziku nie ma możliwości nauki łapania równowagi. W końcu ponoszenie się i upadanie, to najlepszy sposób, aby nauczyć się tego, w jaki sposób prawidłowo chodzić.

wielofunkcyjny chodzik
Wielofunkcyjny chodzik (źródło: http://www.chiccopolska.pl/produkty-chicco/zabawki/chodziki-pchacze.html)

Maluch przebywający w chodziku cały czas jest w jednej pozycji, w której najbardziej obciążone są jego biodra, co może wpłynąć niekorzystnie na dalszy rozwój układu kostnego. Dodatkowo w chodziku inaczej jest rozłożony środek ciężkości. Często dzieci, które uczą się chodzić przy pomocy chodzika stawiają stopy zupełnie inaczej niż to ma miejsce normalnie – takie dzieci chodzą bardziej na palcach, co w dłuższej perspektywie może spowodować odkształcenia stóp. Fizjoterapeuci wskazują również na to, że u dzieci uczących chodzić się przy pomocy tego rodzaju zabawek występuje inne napięcie mięśniowe w nogach, co również może wpłynąć na rozwój umiejętności chodzenia.

Dziecko poruszające się w chodziku może także źle oceniać odległości, z uwagi na to, że chodzić jest szerszy i to on ogranicza odległość pomiędzy dzieckiem, a przedmiotem z którym maluch może się zderzyć.

Poza tym wbrew pozorom dziecko chodzące w chodziku wcale nie jest bardziej chętne do nauki chodzenia. Wręcz przeciwnie, rozleniwia się i nie chce samodzielnie chodzić.

Jeżeli już decydujemy się na zostawienie dziecka w chodziku, to powinno to być raczej tylko na chwilę. Lepiej też pozwolić dziecku pobawić się dodatkowymi zabawkami przy chodziku, które mogą korzystnie wpłynąć na rozwój jego zmysłów, niż na długotrwałe przebywanie i chodzenie w tej zabawce.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *