Bawią i uczą. Zabawki dla dziecka, które wspomogą jego rozwój

 

 

Wybór odpowiednich zabawek dla dzieci może stanowić wyzwanie. W końcu nie chodzi tylko o to, żeby kupiony przedmiot był kolorowy i atrakcyjny. Zwłaszcza w przypadku najmłodszych, znaczenie ma dostosowanie zabawki do wieku pociechy i to, czy pozytywnie wpłynie na jej rozwój. Jakie zabawki dla dzieci będą najlepsze i jak dobrać je odpowiednio do wieku malucha?

 

Jakie zabawki dla dziecka mają dobry wpływ? Propozycje dla najmłodszych

 

Idealna zabawka dla dzieci do drugiego roku życia, to taka, która stymuluje zmysły. Ważne jest, aby była nie tylko ładna i kolorowa, ale również wspomagała ich rozwój. W tym okresie maluch poznaje świat poprzez zmysł wzroku, smaku, słuchu i dotyku. Dlatego właśnie najlepiej wybierać duże zabawki, o wyrazistych kształtach i kontrastujących kolorach. Tak małym dzieciom nie należy kupować przedmiotów obfitujących w szczegóły, a zwłaszcza drobne elementy, które mogą zostać połknięte. Doskonałą opcją będą tutaj duże puzzle, klocki do układania, a także książeczki do kolorowania.

 

Maluch, który przekroczył roczek, ma już nieco inne postrzeganie świata. Już nie tylko rozwija swoje zmysły, ale również uczy się okazywać pewne emocje i przybierać pozy zaobserwowane w zachowaniu osób dorosłych. Zabawka dla dwulatka będzie więc oferować więcej opcji: mogą być to różnego rodzaju przebrania, bardziej zaawansowane klocki, proste książeczki z obrazkami rozwijające możliwości poznawcze, maskotki, które wyrażają jakieś emocje (np. uśmiechnięty miś). Dzięki temu dziecko szybciej nauczy się rozpoznawać poszczególne emocje u prawdziwych osób.

 

W przypadku tak małych dzieci istotne jest również wybieranie zabawek dobrej jakości, aby uniknąć rozczarowania malucha, gdy np. odpadnie jakiś element, a także w celu uniknięcia rozpadania się przedmiotów na mniejsze części (dziecko może połknąć którąś z nich, co oczywiście grozi zakrztuszeniem). Zbyt duża ilość przedmiotów może również sprawić, że dziecko poczuje się zagubione i przytłoczone. Nie należy więc stawiać na kupowanie ogromnych ilość zabawek, ale na ich jakość, aby służyły dziecku możliwie jak najdłużej i bez niepotrzebnych komplikacji.

chłopiec z zabawkami

Jaka zabawka dla przedszkolaka? Większy wymaga więcej

 

Zabawka dla dziecka w wieku przedszkolnym może mieć charakter swoistego „narzędzia pracy”, ponieważ w tym okresie pojawia się coraz więcej możliwości rozwijania się pod względem rysowania, aktywności fizycznej czy doskonalenia nowo osiąganych sprawności oraz talentów. Dlatego takiemu maluchowi, który właśnie wkroczył w świat rozwijania swoich umiejętności, przypadnie do gustu wszystko, co związane z ich odkrywaniem.

 

Przedszkolak ucieszy się z gry planszowej (oczywiście dostosowanej do jego wieku), piłki, roweru, nowych farbek, wycinanek, plasteliny, kolorowanki i zestawu kredek. Warto zadbać, aby w tym momencie życia dziecko poznawało zasady i reguły, które obowiązują np. w grach planszowych (a także grach komputerowych – jednak również muszą być to tytuły rozwijające, dostosowane do wieku malucha!), dzięki czemu później łatwiej będzie mu zrozumieć zasady panujące w szkole i społeczeństwie.

 

Gdy dziecko rośnie… Jakie zabawki są potrzebne w wieku szkolnym?

 

Na tym etapie dorastania, wielu rodziców zadaje sobie pytanie: czy dziecko chodzące do podstawówki nadal powinno bawić się zabawkami? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista – zabawa jest potrzebna dla prawidłowego rozwoju pociechy, również w tym okresie życia. Oczywiście ma ona zupełnie inny wymiar, niż do tej pory. Jej rola sprowadza się raczej do momentów, w których dziecko wciągnięte w wir szkolnej nauki, chce się zrelaksować i uwolnić emocje. Zabawa może mieć więc dobroczynny wpływ na psychikę świeżo upieczonego pierwszoklasisty.

 

W tym okresie rozwijają się także nowe pasje i zainteresowania, dlatego poza standardowymi zabawkami, można podsunąć dziecku także te, które pomogą mu w ich odkryciu. Mogą być to składane modele samolotów, sztaluga do malowania, zestawy edukacyjne, np. małego fizyka, szachy, interaktywne mapy, gry w formie quizów.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *